Rada Osiedla Nad Nerem

Chocianowice, Łaskowice, Łódź

Niemiecka bateria przeciwlotnicza w Chocianowicach i Łaskowicach

W czasie II wojny światowej Niemcy wybudowali baterię przeciwlotniczą i schron do ochrony lotniska Lublinek. Konstrukcja mieści się na polu przy drodze gruntowej przebiegającej pomiędzy adresami Chocianowicka 198, a Łaskowice 2.


W tym miejscu, prawie do końca XX wieku, bywały częste wizyty patroli saperskich, kiedy to okoliczni mieszkańcy podczas prac polowych wyorywali pociski kaliber 88. W chwili obecnej dotarcie do obiektu jest utrudnione ponieważ pomiędzy drogą dojazdową, a bunkrem znajduje się ogrodzona prywatna posesja.Niedaleko tego miejsca znajduje sie cmentarz ewangelicki na którym leży żołnierz niemiecki Reiter Eberhard Wachler poległy 7.09.1939 r.


Data śmierci wskazuje, że prawdopodobnie wraz z V kolumną miejscowych niemców z Ksawerowa brał on udział w ataku na polski 15 Pułk Piechoty „Wilków” w zasadce w Teklinie (Ksawerów), która miała miejsce w nocy 7 września 1939 roku. Na płycie wyryty został napis w języku niemieckim: "Wielbiciel wielkich Niemiec czeka na swoją piechotę w Łaskowicach". Nigdy się nie doczeka!


Foto - droga z Rudy Pabianickiej do Ksawerowa (widok od strony Teklina), dzień po ataku: 8 września 1939 r.

© Copyright 2019 Rada Osiedla Nad Nerem.